
| HP iPAQ Data Messenger - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, October. Released 2009, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 57 x 17.4 mm (4.49 x 2.24 x 0.69 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.81 inches, 24.5 cm2 (~37.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~142 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Pocket Office Media player Predictive text input Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1140 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Blue |
| SAR | 0.71 W/kg (head) 1.04 W/kg (body) |
| Price | About 150 EUR |