
| HMD Crest - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, July 25 |
| Status | Available. Released 2024, August 07 |
| Body | |
| Dimensions | 163.9 x 76.4 x 8.4 mm (6.45 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Repair-it-yourself capable (display, back cover, battery and charging port repairs) Dust and splash resistant | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 14 |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.2 GHz Cortex-A76 & 3x Cortex-A76 & 4x Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 50 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh, user replaceable |
| Charging | 33W wired |
| Misc | |
| Colors | Midnight Blue |
| Price | $ 167.84 / ₹ 8,999 |