
| HMD Aura - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, May 23 |
| Status | Available. Released 2024, May 23 |
| Body | |
| Dimensions | 163.9 x 75.5 x 8.9 mm (6.45 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 480 nits (typ) |
| Size | 6.56 inches, 101.4 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels (~268 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 (22 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Glacier Green, Indigo Black |
| Price | About 110 EUR |