
| Haier Z8000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 83 x 44 x 23.8 mm (3.27 x 1.73 x 0.94 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio |
| Second external B/W display (80 x 48 pixels) Screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | |
| Call records | |
| Internal | 32MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic(32) ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | |