
| Haier V730 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 51 x 11.5 mm (4.57 x 2.01 x 0.45 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | No |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White |