
| Haier V280 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 44 x 14.5 mm (4.29 x 1.73 x 0.57 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Screensaver Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | |
| Internal | 4MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |