
| Haier V2000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 86 x 46 x 22.9 mm (3.39 x 1.81 x 0.90 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external 4096 colors display (96 x 64 pixels) Screensaver Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| Predictive text input Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Pink, Black |