
| Haier V1000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 87 x 47 x 21 mm (3.43 x 1.85 x 0.83 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Second external B/W display (96 x 48 pixels) Screensaver Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 |
| Call records | |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Calculator | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |