
| Haier T3000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 85 x 45 x 23.5 mm (3.35 x 1.77 x 0.93 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Screensaver Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | |
| Internal | 4MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Push To Talk Predictive text input Calculator Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 2 h |
| Misc | |
| Colors | |