
| Haier P6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 30.6 x 19.7 mm (5.39 x 1.20 x 0.78 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome |
| Size | |
| Resolution | 64 x 102 pixels, 16:10 ratio |
| Blue background Screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | |
| Up to 15 min voice memo | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Games | 3 - Tetris, Balloon-Shoot, Bowling |
| Java | No |
| Calculator Voice memo Voice dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 580 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Silver, Graphite Grey |