
| Haier P5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 135 x 28 x 18 mm (5.31 x 1.10 x 0.71 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome |
| Size | |
| Resolution | 64 x 102 pixels, 16:10 ratio |
| Screensaver | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | |
| Call records | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | |
| Browser | |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Predictive text input Voice memo Voice dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 520 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | |