
| Haier N90 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 53 x 25.5 mm (4.09 x 2.09 x 1.00 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 18.1 cm2 (~32.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~117 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 1000 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | No |
| Games | Brain Game |
| Java | No |
| MP3/ MP4 Player Handwriting & PDA E-Book Double Keypad TTS Calculator Unit Converter | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 216 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black silver |