
| Haier N60 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 94 x 48 x 25 mm (3.70 x 1.89 x 0.98 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio |
| Handwriting Recognition Swivel and rotate Screensavers, logos | |
| Platform | |
| OS | Linux |
| CPU | 312 MHz |
| Memory | |
| Card slot | SDIO/MMC |
| Internal | 60MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| MP3/MP4 player Predictive text input World clock Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | |