
| Haier M260 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 46.5 x 16.8 mm (4.09 x 1.83 x 0.66 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player PC Sync TTS Voice memo Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Stand-by | Up to 174 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Stand-by | Up to 288 h |
| Talk time | Up to 5 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |