
| Haier M160 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108 x 45.3 x 13.4 mm (4.25 x 1.78 x 0.53 in) |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~14.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | No |
| Games | No |
| Java | No |
| Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |