
| Haier D6000 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 44 x 16 mm (3.86 x 1.73 x 0.63 in) |
| Weight | 63 g (2.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome |
| Size | |
| Resolution | 64 x 112 pixels, 16:9 ratio |
| 7 background colors Downloadable pictures | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 100 |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 3 - Ping Pong, Bingo, Tank Destroyer |
| Java | No |
| Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | 2 - Blue, Silver |