
| Haier A7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 42 x 19.8 mm (3.15 x 1.65 x 0.78 in) |
| Weight | 77 g (2.72 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.66 inches, 8.7 cm2 (~25.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~123 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries |
| Call records | 20 dialed, 20 received, 20 missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/ MP4 Player PC Sync Organizer World Time | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 560 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, Red |