
| Gionee X1s - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2017, September. Released 2017, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 150.4 x 73.5 x 8.8 mm (5.92 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 7 (Nougat), Amigo 4 |
| Chipset | Mediatek MT6737T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Models | X1S, SWW1627 |
| Price | About 13000 INR |