
| Gionee W909 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2016, March. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.1 x 62.8 x 16.5 mm (4.89 x 2.47 x 0.65 in) |
| Weight | 207.7 g (7.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.2 inches, 48.6 cm2 (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~350 ppi density) |
| External IPS LCD 720 x 1280 pixels, 4.2 inches | |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2530 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Rose gold/Black |
| Price | About 550 EUR |