
| Gionee Steel 2 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, December. Released 2017, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 144.3 x 70.5 x 8.6 mm (5.68 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | S |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), Amigo 3.5 |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.25 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| eMMC 5.0 | |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 527 h (3G) |
| Talk time | Up to 45 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Jazz Gold, Gold Black |
| Price | About 210 EUR |