
| Gionee S6 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA | |
| 4G bands | 1, 3, 7, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, June. Released 2016, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 153 x 75.3 x 7.6 mm (6.02 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), Amigo 3.2 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3130 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 558 h (3G) |
| Talk time | Up to 38 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Gold, Silver, Rose Gold |
| Models | S6 Pro |
| Price | About 390 EUR |