
| Gionee S11S - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, November. Released 2017, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.8 x 72.6 x 7 mm (6.13 x 2.86 x 0.28 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.01 inches, 93.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), Amigo 5 |
| Chipset | Mediatek MT6758 Helio P30 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, AF 8 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 20 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 1.0µm 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3600 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Silver, Gold |
| Price | About 500 EUR |