
| Gionee S11 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, November. Released 2017, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 159.5 x 77.7 x 7.8 mm (6.28 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), Amigo 5 |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, AF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3410 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Moonlight blue, space gold, cherry powder |
| Price | About 320 EUR |