
| Gionee S10B - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2017, May. Released 2017, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 154.5 x 76 x 7.6 mm (6.08 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 7 (Nougat), Amigo 4 |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3700 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 220 EUR |