
| Gionee Pioneer P4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, June. Released 2014, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 135 x 66.5 x 9.1 mm (5.31 x 2.62 x 0.36 in) |
| Weight | 88.2 g (3.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582V/X |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1800 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 386 h (2G) / Up to 386 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h 30 min (2G) / Up to 11 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.84 W/kg (head) 0.75 W/kg (body) |
| Price | About 100 EUR |