
| Gionee Pioneer P2M - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, June. Released 2015, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 62.5 x 10.9 mm (4.88 x 2.46 x 0.43 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), Amigo 3 |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 340 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | Up to 30 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Gray, Gold |
| SAR | 1.06 W/kg (head) 1.36 W/kg (body) |