
| Gionee P7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA | |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, December. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | S |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), Amigo 3.2 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | White, Latte Gold, Grаy |
| Models | P7 |
| Price | About 140 EUR |