
| Gionee Max - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, August 25 |
| Status | Available. Released 2020, August 31 |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 70.9 x 10.8 mm (5.83 x 2.79 x 0.43 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Unisoc SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 & 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | IMG8322 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, (wide), AF 0.3 MP (depth) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Red, Royal Blue |
| SAR | 0.41 W/kg (head) 0.90 W/kg (body) |
| Price | About 70 EUR |