
| Gionee M2017 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2016, December. Released 2016, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155.2 x 77.6 x 7.4 mm, 10.8 cc (6.11 x 3.06 x 0.29 in) |
| Weight | 238 g (8.40 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), Amigo 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Pro Snapdragon 653 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.95 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, PDAF 13 MP, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Stand-by | Up to 915 h (3G) |
| Talk time | Up to 25 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Gold |
| Price | About 1150 EUR |