
| Gionee M15 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, May 24 |
| Status | Available. Released 2021, May 28 |
| Body | |
| Dimensions | 165.2 x 77 x 9 mm (6.50 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Quad | 48 MP, (wide), PDAF 5 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 180 EUR |