
| Gionee M12 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2020, November 16 |
| Status | Available. Released 2020, November 16 |
| Body | |
| Dimensions | 163.9 x 76.8 x 9.3 mm (6.45 x 3.02 x 0.37 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~268 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio A25 (12 nm) - model 1Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) - model 2 |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - model 1Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - model 2 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, f/2.2, 115?, (ultrawide) 2 MP (depth) 2 MP (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5100 mAh |
| Misc | |
| Colors | Magic Green, Dazzling Black |
| Price | About 150 EUR |