
| Gionee L700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119.8 x 51.4 x 13.2 mm (4.72 x 2.02 x 0.52 in) |
| Weight | 102.3 g (3.60 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~34.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Platform | |
| Chipset | Mediatek MT6250 |
| CPU | 260 MHz |
| GPU | No |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 8MB RAM, 16MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, IM |
| Games | Downloadable |
| Java | No |
| Audio/video player | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 480 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |