
| Gionee K3 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| CDMA 800 & TD-SCDMA | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, August 24 |
| Status | Available. Released 2020, September |
| Body | |
| Dimensions | 164.3 x 77.6 x 9.7 mm (6.47 x 3.06 x 0.38 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.0µm, AF 2 other unknown cameras |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Misc | |
| Colors | Jade Green, Pearl White |
| Price | About 80 EUR |