
| Gionee K30 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, December 08 |
| Status | Available. Released 2020, December |
| Body | |
| Dimensions | 165 x 76 x 8 mm (6.50 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~263 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android |
| Chipset | Mediatek |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 5 MP, 120? (ultrawide) 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
| Charging | 20W wired |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | GSE1020 |
| Price | About 100 EUR |