
| Gionee Gpad G4 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014. Released 2014 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 163.5 x 81.3 x 8 mm (6.44 x 3.20 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~67.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR Series 5XT |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 375 h |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| SAR | 0.83 W/kg (head) 0.70 W/kg (body) |
| Price | About 220 EUR |