
| Gionee G13 Pro - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, January 28 |
| Status | Available. Released 2022, January 30 |
| Body | |
| Dimensions | 158 x 76 x 9.2 mm (6.22 x 2.99 x 0.36 in) |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.26 inches, 94.6 cm2 (~78.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~280 ppi density) |
| Platform | |
| OS | HarmonyOS 2.0 |
| Chipset | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| CPU | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Memory | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, (wide), PDAF 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh |
| Misc | |
| Colors | Black, Blue, Silver, Purple |
| Models | GNV5221 |
| Price | About 80 EUR |