
| Gionee F5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO / TD-SCDMA | |
| 4G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 38 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, January. Released 2017, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 150 x 74.5 x 7.7 mm (5.91 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| eMMC 5.1 | |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Gold, Rose gold |
| Price | About 250 EUR |