
| Gionee Elife S Plus - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 40 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2015, November. Released 2015, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 155 x 76.4 x 7.5 mm (6.10 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), Amigo OS 3.1 |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3150 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 315 h (2G) / Up to 252 h (3G) |
| Talk time | Up to 21 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Gold, Dark Blue |
| SAR | 0.80 W/kg (head) 0.42 W/kg (body) |