
| Gionee Elife S7 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 3, 7, 38, 39, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, March. Released 2015, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 148.8 x 72.4 x 5.5 mm (5.86 x 2.85 x 0.22 in) |
| Weight | 125.3 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Platform | |
| OS | Android 5 (Lollipop), Amigo OS 3 |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0 AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP, 1/4.0" |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2700 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 15 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | White, Black, Maldives Blue |
| Models | S7 |
| SAR | 0.52 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
| Price | About 400 EUR |