
| Gionee Elife E7 Mini - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, December. Released 2014, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 139.8 x 66.2 x 8.6 mm (5.50 x 2.61 x 0.34 in) |
| Weight | 142.9 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | IGZO IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), Amigo 2 |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2200 mAh, non-removable |
| Stand-by | Up to 200 h |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 230 EUR |