
| Gionee Elife E5 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 69 x 6.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.27 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR Series 5XT |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Yellow |
| SAR | 0.73 W/kg (head) 0.94 W/kg (body) |
| Price | About 200 EUR |