
| Gionee Elife E3 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 68 x 7.9 mm (5.39 x 2.68 x 0.31 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR Series 5XT |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Blue, Pink |
| SAR | 1.06 W/kg (head) 0.88 W/kg (body) |
| Price | About 180 EUR |