
| Gigabyte GSmart Rio R1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.2 x 63.8 x 10.5 mm (4.89 x 2.51 x 0.41 in) |
| Weight | 130.5 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Selfie camera | |
| Single | VGA |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1500 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 135 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black, Black/White, Black/Blue, Black/Pink, Black/Yellow |
| SAR EU | 0.58 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |