
| Gigabyte GSmart q60 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2007, February |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 64 x 14 mm (4.37 x 2.52 x 0.55 in) |
| Weight | |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.5 inches, 19.4 cm2 (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6 Professional |
| CPU | Intel XScale PXA270 520MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 96MB RAM, 256MB ROM |
| Intel XScale PXA270, 520MHz | |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (IE) |
| Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Silver |