
| Gigabyte GSmart MW998 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110.5 x 55.5 x 18.5 mm (4.35 x 2.19 x 0.73 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~34.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | Marvell PXA270 520MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WAV, WMA ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |