
| Gigabyte GSmart MS800 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116 x 59 x 15 mm (4.57 x 2.32 x 0.59 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~35.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | Marvell PXA270 520MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, WAV, WMA ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS; SiRF Star III chipset |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Pocket Office MP3/eAAC+/WMA/WAV/AMR player WMV/MP4/3gp player Organizer Business card scanner Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 360 EUR |