
| Gigabyte GSmart Maya M1 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, April. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 136 x 67 x 9.7 mm (5.35 x 2.64 x 0.38 in) |
| Weight | 150.5 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Brown, Brown/White, Brown/Red |
| SAR EU | 0.75 W/kg (head) |
| Price | About 220 EUR |