
| Gigabyte GSmart M3447 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011. Released 2011 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 59 x 13 mm (4.33 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| CPU | MediaTek MT6268 246 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Games | Yes |
| Java | |
| MP3/eAAC+ player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Stand-by | Up to 450 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 4 h 30 min (2G) / Up to 4 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |