
| Gigabyte GSmart i350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, June. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 54 x 18 mm (4.33 x 2.13 x 0.71 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~35.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~308 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | Intel XScale PXA270 520 MHz |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, SDHC |
| Internal | 256MB 64MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Java Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 160 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White |