
| Gigabyte GSmart i300 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102.5 x 51.5 x 19 mm (4.04 x 2.03 x 0.75 in) |
| Weight | 116 g (4.09 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 5.0 for PocketPC Phone Edition(AKU2) |
| CPU | Intel XScale PXA272 520MHz |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Internal | 64MB RAM, 256MB ROM |
| Intel XScale PXA272, 520MHz | |
| Main Camera | |
| Single | 2.1 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Positioning | GPS, SiRF Star III chipset |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Pocket Office MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player WMV/MP4 player Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 110 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |
| Price | About 300 EUR |